Projekty 2017


Misja: Kosmos - akcja Lato w Mieście 2017


Misja: Kosmos to tytuł kolejnych, przygotowanych przez Fundację Edukacji Astronomicznej warsztatów na akcję Lato w Mieście. Tematem zajęć są loty kosmiczne, przygotowania do misji kosmicznych, życie na stacji kosmicznej w stanie nieważkości oraz przebieg załogowych misji na Marsa lub Księżyc. Uczniowie biorą udział w wielu aktywnościach takich, jak: warsztaty, zabawy ruchowe i sprawnościowe, zajęcia konstrukcyjne, oglądanie wirtualnej rzeczywistości w goglach VR, pokazy w mobilnym planetarium.

Uczestnicy:

W trakcie drugiego bloku zajęć uczestnicy wcielą się w rolę astronautów, którzy po wylądowaniu na obcej planecie lub Księżycu będą musieli przygotować dla siebie bazę, w której zamieszkają, łazik, który umożliwi przemieszczanie się na duże odległości, a przede wszystkim będą musieli wykazać się dużym zgraniem i umiejętnością współpracy. Do budowy bazy i łazika użyją surowców wtórnych, które w ograniczonej ilości będą mieli do dyspozycji – podobnie jak w przypadku rzeczywistych misji.
Mały Astro-FUN


Mały Astro-FUN to cykl spotkań astronomicznych przygotowywany specjalnie z myślą o dzieciach w wieku przedszkolnym, ale także ich rodzicach i nauczycielach. Głównym celem zadania jest podniesienie jakości nauczania zagadnień z zakresu astronomii w warszawskich przedszkolach oraz zachęcenie najmłodszych dzieci i ich rodziców do rozpoczęcia przygody z własnymi obserwacjami nieba. Ponieważ większość zajęć przygotowanych dla dzieci będzie miała formę zabawy, warsztaty mają podwójny wymiar: bawią i rozbudzają zainteresowanie astronomią i Kosmosem.

Wśród zagadnień, na spotkaniach zostaną poruszone następujące tematy:

Podczas każdego ze spotkań dzieci wezmą udział w różnych rodzajach zajęć. Będą to m.in.: zajęcia typu warsztatowego, wykorzystujące interaktywną formę kontaktu i czynnie angażujące każde dziecko.

Ważnym elementem zajęć dla dzieci jest piknik rodzinny na zakończenie całego cyklu zajęć. Podstawowym celem będzie prezentacja osiągnięć i zdobytej przez dzieci wiedzy w trakcie trwania projektu. Odbędzie się także wystawa prac, które dzieci wykonywały w trakcie trwania całego cyklu. Dodatkową atrakcją pikniku będzie pokaz aktualnego nieba w mobilnym planetarium oraz zajęcia warsztatowe, podczas których dzieci wspólnie z rodzicami będą mogły wykonać prosty przyrząd optyczny np. do bezpiecznego oglądania Słońca.

Projekty 2015


Jeszcze więcej Słońca w całym mieście - akcja Lato w Mieście 2015


W lipcu i sierpniu Fundacja Edukacji Astronomicznej prowadziła wakacyjne zajęcia edukacyjne, których celem jest rozwijanie zainteresowań dzieci i młodzieży astronomią i naukami przyrodniczymi. W zajęciach uczestniczyło ok. 1000 dzieci z 30 warszawskich szkół uczestniczących w akcji Lato w Mieście 2015. Dzięki współfinansowaniu przez Urząd Miasta, warsztaty te były bezpłatne.

Nasze zajęcia obejmowały:

  1. pokazy astronomiczne w mobilnym planetarium,
  2. obserwacje Słońca z wykorzystaniem teleskopów i innych instrumentów,
  3. warsztaty solarne czyli skąd się biorą pory roku, zaćmienia i fazy Księżyca,
  4. warsztaty o energii słonecznej i innych odnawialnych źródłach energii.

Więcej informacji nt zajęć znajdziesz tutaj. Tymczasem zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji !

Piknik Lata w Mieście - 1 lipca 2015


1 lipca Fundacja brała udział w Pikniku Lata w Mieście - corocznym wydarzeniu promującym wypoczynek w mieście najmłodszych warszawiaków. Odwiedzający mogli zobaczyć:

pokazy astronomiczne w mobilnym planetarium,
pokazy tworzenia komety,
poznać lepiej Układ Słoneczny,
dowiedzieć się dlaczego soczewka może powiększać obraz,
jak zbudowany jest teleskop
a także zobaczyć powierzchnię Słońca przez dedykowany instrument astronomiczny.


Na głównej scenie i w naszym namiocie organizowaliśmy konkursy dla dzieci i młodzieży z bardzo atrakcyjnymi nagrodami. Z kolei szkoły mogły jeszcze zapisywać się na bezpłatne zajęcia organizowane przez Fundację i współfinansowane przez Urząd Miasta stołeczngo Warszawy. Szczegółowe informacje dotyczące zajęć prezentowane są powyżej.

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji !

Kosmos Wokół Nas - pikniki naukowe w trzech warszawskich szkołach

Już niedługo dzieci z trzech warszawskich szkół będą miały niecodzienną okazję przyjrzenia się bliższym i dalszym zakątkom Wszechświata. W ramach projektu „Kosmos wokół nas” Fundacja Edukacji Astronomicznej i Centrum Badań Kosmicznych PAN przygotowały ciekawy program, który ma służyć oswajaniu kosmosu, czyli promocji astronomii i wiedzy o badaniach kosmicznych.

Na początku kwietnia Fundacja Edukacji Astronomicznej i Centrum Badań Kosmicznych PAN rozpoczęły realizację projektu edukacyjnego „Kosmos wokół nas”. W tej chwili kończy się faza przygotowawcza projektu: zostały wybrane szkoły, dopracowano także program wydarzeń. Projekt „Kosmos wokół nas” edycji 2015 to trzy różne pikniki naukowe, których odbiorcami będą dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjów, ale także ich rodzice i opiekunowie.

Pikniki będą mieć formę spotkań z nauką w luźnej atmosferze poznawania poprzez zabawę, interakcję i eksperymenty. Pierwsze wydarzenie odbędzie się 30 maja w Zespole Szkół nr 43 przy ul. Kobiałki 49 w dzielnicy Białołęka. Następne pikniki zorganizowane zostaną 13 czerwca w Wawrze, w Zespole Szkół nr 111 przy ul. Poezji 5 oraz 4 września na Woli, w Gimnazjum nr 48 przy ul. Deotymy 25/33.

W programie:

Drogowskazy na niebie to cykl pokazów astronomicznych w mobilnym planetarium, dostosowanych do wieku odbiorców. Podczas pokazów młodzież odbędzie wycieczkę po nocnym niebie poznając obiekty, które widać po zachodzie Słońca: Księżyc, planety Układu Słonecznego, gwiazdy, mgławice, pozostałości po supernowych, etc. Zajęcia nauczą m.in. rozpoznawania obiektów na sferze niebieskiej, pokażą astronomiczne i geofizyczne konsekwencje ruchu obrotowego i obiegowego Ziemi, a także etapy ewolucji gwiazd.

Warsztaty kraterowania to pokaz przedstawiający problematykę zderzeń w Układzie Słonecznym. Zajęcia skierowane są do młodszych uczestników. Dzieci dowiedzą się m.in. jak i dlaczego na Ziemi powstają kratery. Wraz z prowadzącą będą także własnoręcznie je tworzyć korzystając z różnych, w pełni bezpiecznych materiałów i identyfikować poszczególne elementy: misowate zagłębienie, podwyższone brzegi krateru, itp.

Warsztaty kometarne czyli pokaz tworzenia jądra kometarnego. Na oczach uczestników wyczarujemy ciało, które wygląda i zachowuje się jak prawdziwa kometa! Uczestnicy pokazu dowiedzą się w jaki sposób narodziły się te obiekty i skąd do nas przybywają, poznają ich budowę i zobaczą jak powstaje przepiękny warkocz kometarny. Warsztaty te pozwolą dzieciom brać aktywny udział na każdym etapie zabawy.

Laboratorium Słońca pozwoli bliżej poznać sekretne życie naszej dziennej gwiazdy. Uczestnicy dowiedzą się m.in. jakie procesy zachodzą w jej wnętrzu i w jaki sposób wpływa ona na życie na Ziemi. Młodzież będzie także wykonywać proste eksperymenty z soczewkami i pozna zasadę działania teleskopu. Pod opieką instruktorów prowadzone będą także bezpieczne obserwacje Słońca różnymi typami instrumentów.

Bardzo interesująco zapowiadają się także pozostałe atrakcje przygotowane przez Fundację oraz jej partnerów. Studenci z Sekcji Rakietowej Studenckiego Koła Astronautycznego PW przygotują warsztaty rakietowe. Uczestnicy pikniku będą mogli tworzyć własne modele rakiet, a następnie uczestniczyć w ich startach. Natomiast inżynierowie z Centrum Badań Kosmicznych PAN poprowadzą warsztaty budowania i programowania robotów z klocków Lego Mindstorm. Ważną częścią tych zajęć jest nauka komunikacji, pracy zespołowej i sposobów rozwiązywania problemów. Z kolei entuzjaści astronomii będą mogli zobaczyć bliski i daleki Wszechświat podczas multimedialnych warsztatów komputerowych przygotowanych przez Fundację. Dowiedzą się także jakie są szanse na komunikację z pozaziemskimi cywilizacjami i na loty międzygwiezdne.

Mamy nadzieję, że pikniki naukowe poszerzą wiedzę uczestników na temat astronomii i badań kosmosu, a także zainspirują do rozwijania własnych zainteresowań. Wierzymy, iż uda się nam pokazać, że kosmos wcale nie jest tak daleko, jak to się wielu wydaje.
Projekty 2014


Piknik Naukowy w Zespole Szkół nr 43 w Warszawie

17 maja 2014 roku w Zespole Szkół nr 43 w dzielnicy Zielona Białołęka w Warszawie odbył się Piknik Naukowy pod hasłem „Kosmos wokół nas”. Dzieci, młodzież i dorośli spotkali się z astronomami oraz inżynierami budującymi satelity i łaziki marsjańskie, wspólnie z naukowcami budowali jądro komety, niestety pogoda nie sprzyjała obserwacji Słońca.

Imprezę zorganizowała Fundacja Edukacji Astronomicznej we współpracy z Zespołem Szkół nr 43, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Stowarzyszeniem Moja Białołęka oraz Centrum Edukacyjnym „Planeta Anuka”. Patronat nad konkursem plastycznym pt. „Mój kosmiczny dom” objął burmistrz Białołęki, pan Piotr Jaworski, za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Poniżej prezentujemy zdjęcia z pikniku (zalecamy najnowsze wersje przeglądarek: Chrome, Firefox lub IE).

Przeczytaj notatkę dla prasy     Zobacz plakat pikniku     Przeczytaj relację z wydarzenia na portalu KOSMONAUTA.NET
Tyle Słońca w całym mieście - akcja Lato w Mieście 2014

To bezpłatne, wakacyjne zajęcia edukacyjne, które odbyły się w warszawskich szkołach biorących udział w akcji Lato w mieście 2014. Celem warsztatów było rozwijanie zainteresowań dzieci i młodzieży naukami ścisłymi, w szczególności astronomią. W ramach warsztatów młodzież:

prowadziła obserwacje Słońca przez teleskopy,
samodzielnie wykonywała proste przyrządy optyczne i eksperymenty,
brała udział w pokazach astronomicznych w mobilnym planetarium,
poznawała Układ Słoneczny i uczyła się rozpoznawać meteoryty.

Zajęcia były współfinansowane przez Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy. Skorzystali z nich uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, ośrodków opiekuńczych i ogródków jordanowskich, łącznie 49 placówek z 9 dzielnic Warszawy. Projektem objęto łącznie 1366 dzieci i młodzieży. Poniżej nasza fotorelacja z zajęć !Bliżej Gwiazd - projekt edukacyjny realizowany w gimnazjach i liceach 2014

To cykl zajęć edukacyjnych z astronomii i fizyki w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, które Fundacja prowadzi w ramach zadania publicznego zleconego przez Biuro Edukacji Urzędu m. st. Warszawy. Celem lekcji jest zarówno poszerzanie ogólnej wiedzy z fizyki, astronomii i badań kosmicznych wśród około 600 uczniów szkół warszawskich, jak i wyrównywanie szans edukacyjnych, promocja nauki oraz próba budowania pasji i zainteresowań astronomią amatorską.

Zajęcia odbywały się w 4 warszawskich szkołach od połowy maja do końca listopada 2014 roku:

Gimnazjum nr 48,
Gimnazjum nr 96,
Zespole Szkół nr 23,
XL Liceum Ogólnokształcącym.

W ramach projektu młodzież brała udział w różnych formach zajęć: uczestniczyła w wykładach, wykonywała eksperymenty podczas warsztatów, prowadziła obserwacje Słońca, uczyła się rozpoznawać meteoryty, poznawała nocne niebo w mobilnym planetarium, mogła także dotknąć tzw. modeli lotnych (czyli kolejnych egzemplarzy) rzeczywistych satelitów pracujących na orbicie Ziemi.